Hra
Příběhy
Emoce
Tvořivost
Rozhovor
Sdílení
Zážitek

Pokud máte otázky týkající se G4T nebo jejích produktů, možná na ně najdete odpovědi zde.

Stažení a rozbalení aplikace

1) Kde si můžu po registraci stáhnout aplikaci Archipelago?

Aplikace je zdarma ke stažení na účtu uživatele v sekci “Ke stažení”. Stažení včetně 30ti denní zkušební verze je zdarma. Prosíme, abyste zkušební verzi využili především ke kontrole, zda jste technicky zvládli její správné rozbalení a jestli je kompatibilní s Vaším zařízením. Je potřeba program několikrát projít, vyzkoušet jeho uložení i tisk.

Soubor je možné stahovat opakovaně, pokud by se Vám stažení či rozbalení nedařily.

2) Jak poznám, jestli bude aplikace fungovat na mém počítači?

Aplikaci Archipelago stahujete vždy buď pro operační systém Windows nebo pro operační systém Mac. Minimální softwarové požadavky jsou:

OS: Windows Vista SP1+, Mac OS X 10.9+
Graphics card with DX10 (shader model 4.0) capabilities.
CPU: SSE2 instruction set suppor

Pokud se aplikace nezobrazuje správně nebo se nespouští, je potřeba zkontrolovat, jestli Váš počítač splňuje tyto minimální požadavky.

3) Jak si můžu staženou složku souborů rozbalit a jak se aplikace spouští?

Aplikace je kvůli úspoře velikosti stahována jako zabalený (zip) soubor/složka souborů. K jejímu zabalení byl použit program “ZIP” a k jejímu rozbalení potřebujete, aby Váš počítač dokázal takto zabalenou složku souborů rozbalit (Softwarový nástroj pro rozbalení souborů ve formátu ZIP se nazývá obecně UNZIP, je to jednoduchý nástroj, který většinou neumí nic jiného než právě tuto jednu funkci.) Většina počítačů již tento nástroj pro rozbalení souborů ve formátu ZIP obsahuje. Častý je např. WinZip Universal.

Po stažení aplikace je potřeba celou složku souborů jako celek (ne jen jednotlivé soubory) napřed rozbalit. Je opravdu důležité rozbalit celou složku a ne jen jeden ze souborů nebo soubory postupně. Neklikejte tedy levým tlačítkem myši na známou žlutou ikonu složka (folder), která může být někdy i s obrázkem zipu nebo jako žlutá krychlička (zip folder), protože byste si sice mohli prohlédnout, jaké soubory adresář obsahuje, ale nepokročili byste v jejich rozbalení. Většinou je potřeba na ikonu složka kliknout pravým tlačítkem myši a počítač Vám nabídne možnosti (podle UNZIP souboru, který používáte se může nabídka a text v ní lišit) Open/Share/Unzip to/Delete/Rename nebo stejné nabídky v češtině Otevřít/Sdílet/Rozbalit nebo Extrahovat/Přejmenovat/Odstranit. Zvolíte tedy možnost Unzip to (nebo v češtině rozbalit nebo extrahovat) a nyní Vám počítač nabídne, abyste si vybrali, na jaké místo v počítači se má složka souborů rozbalit. Mírně doporučujeme vybrat Plochu, abyste měli k programu rychlý přístup už z plochy počítače. Nicméně, vždy můžete mít adresář i jinde a na plochu si vytvořit tzv. zástupce.

Pokud Váš počítač nenabízí možnost složku rozbalit po kliknutím pravým tlačítkem myši, je možné, že funkci nebo nabídku rozbalit najdete jinde ve správci souborů, např. na horní liště apod.

Pokud Váš počítač nenabízí možnost složku rozbalit, je také možné, že v něm nemáte nainstalovanou aplikaci pro rozbalování ZIP souborů. Její stažení a instalace bude tedy prvním krokem k rozbalení a spuštění aplikace. (Softwarový nástroj pro rozbalení souborů ve formátu ZIP se nazývá obecně zkratkou UNZIP, je to jednoduchý nástroj, který většinou neumí nic jiného než právě tuto jednu funkci. Na internetu je na více místech ke stažení zdarma. Pro bezpečí Vašeho počítače je jen potřeba stahovat jej z bezpečných zdrojů. Shora uvedený WinZip Universal bývá již součástí balíčku k operačním systémům Windows a jeho dokoupení je zpoplatněno.)

Poté by se měl na Vámi vybraném místě objevit adresář se žlutou ikonou složka souborů (již bez zipu a ne jako krychlička) a z ní vykukující bílý papír a někdy také obrázek tygra nebo alespoň kousíček z něj. Dvojklikem na ikonu vstoupíte do adresáře. Ten obsahuje složku Data, složku Archipelago s ikonou tygra a složku Unity Player. Později se objeví ještě složka Print a Profiles.

Soubor spouštíte dvojklikem na ikonu tygra. Při prvním spouštění Vás počítač bude pravděpodobně opět varovat, abyste aplikaci nespouštěli, pokud neznáte její zdroj. Je potřeba vybrat možnost “přesto spustit” nebo “více informací” a potom “přesto spustit” nebo opět stejně v angličtině. Při dalším spouštění aplikace už počítače většinou toto varování nezobrazují.

4) Aplikace se po instalaci spustí, ale žádné profily ani data, které jsem vytvořil/vytvořila, se v ní neukládají.

Pravděpodobně jste aplikaci sice spustili, ale předtím nedošlo k jejímu správnému a úplnému rozbalení. Většinou to poznáte podle toho, že se v adresáři neobjevila ikonka tygra a Vy aplikaci stále znovu rozbalujete a spouštíte přes ikonku, která vypadá např. jako bílý obdélník s modrým čtvercem. Tato cesta ke spuštění je sice možná, ale nastane právě ta situace, že aplikace vlastně není správně a celá rozbalená a nefunguje dobře.

Někdy tuto situaci poznáte také podle toho, že těsně před spuštěním aplikace s objeví okénko Click OK when program terminates!

Tato situace nenastává často. Může to být např., pokud k rozbalení aplikace použijete pouhé překopírování aplikace prostřednictvím programu Total Commander apod.

Odstraňte tedy nainstalované soubory a vraťte se ke staženému souboru (najdete jej nejčastěji ve složce “Stažené soubory nebo Downloads”, případně si můžete na našich stránkách stáhnout soubor znovu). A postupujte podle pokynů v odpovědi č. 3. Někdy stačí vrátit se jen k původnímu staženému adresáři a vybrat možnost “Otevřít v… WinzipUniversal (nebo v jakémkoliv jiném UNZIP programu, který Váš počítač používá). A dále postupovat podle návodu v odpovědi č. 3.

5) Po pokusu spustit aplikaci počítač hlásí, že ji nemůže spustit (např. “Kód nejde spustit”), protože se nenašel UnityPlayer.dll a nabízí možnost vyřešit problém přeinstalací programu.

Jedná se o situaci, kdy jste ze všech stažených souborů rozbalili pouze soubor Archipelago, ale nerozbalili jste soubor UnityPlayer. Pravděpodobně se Vám v místě, kam jste soubor uložili, objevila POUZE ikonka tygra (ne tygr vykukující ze žlutých desek). Nejde o nic nebezpečného, řešení je snadné. Jde o to, že aplikace Archipelago potřebuje pro svoji funkci právě nástroj, který se jmenuje UnityPlayer, který je ale součástí balíčku, který jste si od nás stáhli, nicméně chybným postupem rozbalení jste si ho do počítače nenainstalovali.

V takovém případě odstraňte již nainstalovaný soubor Archipelago a proveďte znovu rozbalení celého staženého adresáře/složky souborů. Postupujte podle pokynů popsaných v odpovědi na otázku č. 3.

6) Při pokusu o rozbalení a instalaci souboru hlásí počítač stále, že aplikace je nebezpečná a nedovoluje mi ji rozbalit ani nainstalovat. Co mám dělat?

Naše firma ručí za to, že v aplikaci není vloženo nic, co by mohlo poškodit Váš počítač. Nicméně, Váš počítač ji bude vždy identifikovat jako aplikaci pořízenou tzv. z neznámého zdroje.

Nejprve hledejte v nabídce, která bývá součástí varování, možnost “přesto spustit” nebo “více informací” a potom volbu “přesto spustit”.

Zkontrolujte také, zda se nepokoušíte přeskočit kroky popsané v odpovědi č. 3, tedy rozbalení staženého adresáře. Zda se nepokoušíte přes ikonu bílého obdélníku a modrého čtverce spustit aplikaci Archipelago aniž byste předtím prošli správně krokem rozbalení složky. Pokud ano, vraťte se o krok výš ke složce souborů, kterou jste si stáhli (ikona žluté desky a název Archipelago) a pravým tlačítkem myši odkryjte nabídku, v níž zvolíte Unzip to nebo Rozbalit nebo Extrahovat a postupujte podle kroků v odpovědi č. 3.

Pokud nic z toho neplatí, je možné, že máte v nastavení svého počítače/notebooku v sekci Aplikace a funkce nastaveno, že počítač/notebook smí instalovat pouze aplikace od známých zdrojů nebo aplikace ze Storu, je potřeba to změnit a povolit instalaci aplikací ze všech zdrojů. Můžete ale mít i jiné, správcem sítě nastavené, zabezpečení, které chrání Váš počítač. Protože v tomto případě zasahujete do nastavení a zabezpečení Vašeho počítače/notebooku, bude pravděpodobně potřeba poradit se s Vaším IT správcem, případně s ním takovou změnu konzultovat.

Registrace a ověřování kvalifikace

Budete kontrolovat mnou odeslané údaje o mé kvalifikaci?

Při registraci vyžadujeme ověřitelné a pravdivé informace o Vašem vysokoškolském a také psychoterapeutickém vzdělání. Požadujeme psychoterapeutický výcvik v rozsahu alespoň 200h (teorie, sebezkušenost, supervize).

Požadujeme, abyste výcvik absolvovali, nepožadujeme zkoušku.

Registrace samotná probíhá automaticky, pokud vyplníte všechny povinné údaje. Společnost GAMES 4 THERAPY si ale vymezuje právo údaje namátkově nebo na základě podnětu třetích osob údaje kdykoliv po dobu platnosti licence kontrolovat.

Kontrola probíhá následujícím způsobem: Pokud objevíme nejasnosti nebo zjistíme, že uvedené údaje jsou nesprávné nebo jsme na nesprávnost údajů upozorněni třetími osobami, pokusíme se s Vámi spojit přes Vás e-mail a chyby ve spolupráci s Vámi odstranit nebo opravit. Pokud se nám nepodaří s Vámi přes Vámi uvedený e-mail do třiceti (30) dnů spojit nebo pokud nám nebudete schopni údaje uvedené při registraci do třiceti (30) dnů doložit, máme právo zrušit Vaši registraci a zablokovat Vám možnost zakoupit si roční licenci pro práci s produkty určenými pouze registrovaným uživatelům. Tato procedura neprobíhá automaticky, vždy se jí zabýváme osobně. Omlouváme se, pokud Vám to přinese nějaké komplikace, ale pro nás je zásadní ochránit zneužití programu osobami bez odpovídajícího vzdělání.

Pokud pracujete v zemi, která umožňuje úřední registraci Vás jako psychoterapeutů, je Vaše registrační číslo postačující informací o Vás. a Vašem vzdělání. V takovém případě uveďte do kolonky “Absolvovaný psychoterapeutický/poradenský výcvik” instituci či asociaci, v níž jste registrováni a do kolonky “Počet hodin” uveďte Vaše registrační číslo.

Pokud jste sdruženi v asociaci psychologů nebo psychoterapeutů, která již garantuje vysokoškolské a psychoterapeutické vzdělání svých členů, postačí nám jakýkoliv odkaz, který Vaše členství v této organizaci potvrdí. Vaše členství v této asociaci potom považujeme za postačující informaci o Vás a Vašem vzdělání. V takovém případě uveďte do kolonky “Absolvovaný psychoterapeutický/poradenský výcvik” instituci či asociaci, jejímž jste členem a do kolonky “Počet hodin” uveďte kontakt (nejlépe odkaz), na kterém je možné Vaše členství ověřit (např. veřejně dostupný seznam členů asociace apod.).

(více podrobností viz Obchodní a licenční podmínky)

Pokud si zakoupím jednu licenci, smí s programem na mém počítači pracovat i někdo další?

Ne.

V našich Obchodních a licenčních podmínkách je výslovně uvedeno (v článku III.  PRÁVO A ZPŮSOB UŽITÍ LICENCE), že licenci si zakupujete

  1. buď jako koncový uživatel a platí pro Vás tyto podmínky:

Licence je udělena za účelem užívání softwaru Archipelago pro vlastní potřeby nabyvatele v odborné psychologické nebo terapeutické práci s dětmi a bez možnosti jeho využívání třetími osobami či jeho šíření.

2. nebo si zakupujete více licencí (multilicence) a potom pro Vás platí tyto podmínky:

Licence je udělena za účelem užívání softwaru Archipelago zaměstnanci, podřízenými nebo kolegy nabyvatele licence v odborné psychologické nebo terapeutické práci s dětmi, bez možnosti jeho šíření. Již při registraci nabyvatel licence potvrzuje, že má dokončené vysokoškolské vzdělání (alespoň magisterské studium dokončené) a zároveň absolvovaný psychoterapeutický výcvik v rozsahu minimálně 200h (teorie, sebezkušenost, supervize). Nabyvatel licence dále odpovídá za to, že se softwarem mohou pracovat pouze profesionálové s dokončeným vysokoškolským vzděláním (alespoň magisterské studium dokončené) a zároveň s absolvovaným psychoterapeutickým výcvikem v rozsahu minimálně 200h (teorie, sebezkušenost, supervize).
Porušení některého z těchto bodů licenční smlouvy je považováno za hrubé porušení podmínek licenční smlouvy.

V tomto případě spoléháme na Vaši odpovědnost a na to, že počet uživatelů programu bude odpovídat počtu zakoupených licencí.

Smím si pořídit kopii staženého programu za účelem zálohy?

Ano. Doporučujeme to. Nezapomeňte jen, že i kopii programu lze užívat pouze po dobu platnosti Vaší licence.

Aplikaci lze používat (a licenční klíče zadávat) maximálně na 3 zařízeních/doménách nabyvatele licence. Lze ji mít tedy v počítači např. doma, v práci a na notebooku.

Po dokončení transakce registrace nebo uhrazení příslušných poplatků za obsah má uživatel nevýhradní právo uchovávat, zobrazovat a používat příslušný obsah, přistupovat k němu, zobrazovat a za účelem zálohování si pořizovat jeho kopie, a to na svých zařízeních nebo jiným způsobem povoleným v rámci služby, avšak pouze v rozsahu výslovně povoleném v těchto podmínkách a souvisejících zásadách.

více podrobností opět viz Obchodní a licenční podmínky

Rodiče

Mohu využívat program Archipelago pro práci s vlastními dětmi?

Ne, rozhodně to není možné. Ani v případě, že jste vystudovaný psycholog nebo terapeut a jste registrovaný nebo registrovaná na stránkách G4T. Pokud se domníváte, že by pro Vaše děti bylo užitečné, aby s programem pracovaly, požádejte jiného psychologa nebo terapeuta, aby s nimi pracoval.

Využívají psychologové a psychoterapeuti často interaktivní počítačové programy ve své práci?

Ne. Využití počítačových aplikaci je spíše nový trend a mnoho profesionálů je ve své práci nevyužívá. V psychologické a terapeutické práci s dětmi lze využívat množství jiných materiálů a nástrojů, které jsou mezi profesionály oblíbené.

Pomáhá metoda Archipelago jako taková nebo jsou potřeba další terapeutické a psychologické dovednosti?

Žádná terapeutická pomůcka a tedy ani náš software nemůže být a není účinná sama o sobě. Profesionál, který se rozhodne s ní pracovat, je tím, kdo svojí kompetencí a svými dovednostmi vdechne metodě život. A bude k tomu potřebovat celou řadu dalších dovedností a zkušeností ze své práce.

Je práce s programem pro dítě bezpečná?

Jestli bude práce vašeho dítěte s profesionálem bezpečná, záleží na tom, koho jste si pro práci s vašim dítětem vybrali, jaké má kompetence, jaký kontrakt jste společně uzavřeli. Bezpečí terapeutické práce není dané metodou, ale kontextem jejího využití.

Získává nebo shromažďuje vaše firma data o mém dítěti, když s programem pracuje?

Ne, veškerá data zůstávají pouze u vámi vybraného profesionála, který s dětmi pracuje. Všem také doporučujeme maximální a v našem softwaru snadnou pseudonymizaci údajů, aby je nebylo možné nijak spojit přímo s vaším dítětem. Veškerá data je možné také snadno vymazat. To je ale potřeba domluvit s psychologem nebo terapeutem, kterého jste si vybrali. Naše firma nemá k těmto datům žádný přístup.